Výuka češtiny pro Volyňské Čechy

V okolí Žitomyru působí místní krajanské kluby s mnoha členy, kteří se snaží udržet český jazyk a kulturu. Aktuálně potřebují výuku češtiny pro děti i dospělé, aby mohli znovu plynně mluvit naším jazykem. O pravidelné online kurzy projevilo zájem nejméně 120 osob – od školních dětí a mládeže až po starší generaci místních Čechů.

Spolek Mallorn proto zorganizoval finanční sbírku na platformě DONIO na podporu kurzů češtiny pro Volyňské Čechy – komunitu českých imigrantů, která žije ve středojižní části Ukrajiny (Volyňsko) už více než 150 let. Znalost češtiny mezi krajany bohužel postupně slábne a dochovala se především ve formě lidových písní, tradičních pokrmů a zvyků.

Odkaz na sbírku: https://donio.cz/cestina-pro-volynske-cechy

Sbírka byla organizována ve spolupráci s paní Ludmilou Čiževskou, významnou představitelkou krajanské komunity a vedoucí České národní rady na Volyni. Podařilo se vybrat 23 516 Kč, přičemž zbytek do cílové částky 50 000 Kč doplatí spolek Mallorn ze svých zdrojů. Samotná výuka začne v dubnu 2025 pod vedením zkušené učitelky z České republiky.

Díky této sbírce se podařilo zajistit pravidelnou výuku češtiny pro krajany na střední Ukrajině. Naším hlavním cílem je udržet komunitu Volyňských Čechů a pomoci jim zachovat schopnost komunikace v mateřském jazyce, což přispěje k posílení jejich kulturní identity i vzájemného propojení s Českou republikou.

 Ilustrační foto z odpoledne pro děti v místnostech spolku v Žitomyru.

 

Vyhledávání

Kontakt

Mallorn Chelčického 12
Praha 3
13000
+420723589170
(předseda spolku)

datová schránka: uyzidq5

bankovní spojení:
FIO banka, č. ú: 2900654690/2010
IBAN: CZ6120100000002900654690