Nabídka zdrojů UV záření
Nabídka zdrojů UV záření (PDF soubor)
Nabídka zdrojů UV (ultrafialového) záření
Ultrafialové (zkratka UV, z anglického ultraviolet) záření je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší, než má viditelné světlo, avšak delší, než má rentgenové záření.
UVA
Má vlnovou délku od 315 do 400 nm. Používá se pro buzení fluorescence a luminiscence při testování pravosti bankovek nebo v dekoračním a trikovém osvětlování, kde se označuje jako tzv. "černé světlo". Asi 99 % UV záření, které dopadne na zemský povrch, ze slunce je ze spektrální oblasti UVA a je obecně považováno za bezpečné. Přímý pohled do zdroje světla nebo dlouhodobé vystavení jsou přesto nebezpečné.
UVB
Záření UVB má vlnovou délku v rozsahu od 280 do 315 nm. Je z převážné většiny absorbováno ozónem ve stratosféře, resp. ozónové vrstvě. Dlouhodobější expozice pokožky, ale zejména zraku je nebezpečná.
UVC
Je nejtvrdší UV záření – jeho vlnová délka je nižší než 280 nm. Toto záření je jedním ze dvou způsobů vzniku ozónu.Záření UVC je prokazatelně zhoubné (karcinogenní) pro živé organismy.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ultrafialov%C3%A9_z%C3%A1%C5%99en%C3%AD
Aktivita minerálů v UV záření (fluorescence) funguje na obdobném principu, jako luminofor v zářivkách, kdy dopadající okem neviditelné UV záření z výboje v trubici se mění na viditelné světlo ve vrstvičce luminoforu nanesené na vnitřní stěnu zářivky. Barva fluorescence je u minerálů dána zpravidla příměsí stopových prvků v krystalové mřížce nerostu. Např. u známého červenooranžově svítícího kalcitu (tzv. „děsivce“) z okolí Příbrami způsobuje barvu malá příměs olova. Kalcity z jiných lokalit mohou mít fluorescenci bílou, béžovou, ale i zelenou či namodralou, většinou však žádnou. Fluorescenci tedy nelze využít jako znak k určování minerálu. Některé minerály fluoreskují pouze ve dlouhovlnném spektru (např. některé fluority, rubíny atp.), jiné pouze v krátkovlnném (většina scheelitů, willemit atp.). Některé svítí v celém UV spektru, někdy jednou barvou v UVA a odlišnou v UVC. Obecně více minerálů vykazuje fluorescenci v krátkovlnném spektru – UVC. Kromě fluorescence lze u některých minerálů pozorovat i luminiscenci, kdy po osvícení UV zdrojem, po jeho zhasnutí, minerál ve tmě dále září, někdy i desítky sekund – „dosvit“. Častým jevem to je u některých kalcitů, např. u kulovité formy kalcitů ze Slovenské lokality Veľké Dravce.
==================================================================================
Nabízené zdroje dlouhovlnného UVA záření – „čínské baterky“:
Dlouhovlnná UV-A baterka LED 5 W, s UV filtrem 382 nm, (malá)
Prodej ukončen. Baterku si lze objednat např. na e-bay:
zkontrolujte si, že jde opravdu o tento typ, s UV-A filtrem (lze vyhledat i podle názvu „5W Ultraviolet 365nm UV LED Flashlight Blacklight Light Urine Inspection Torch“, ale ne všechny mají správnou vlnovou délku a filtr).
==================================================================================
Dlouhovlnná UV-A baterka LED 15 W, s UV filtrem 365 nm, (velká)
Prodej ukončen. Baterku si lze objednat např. na e-bay:
zkontrolujte si, že jde opravdu o tento typ, s UV-A filtrem (lze vyhledat i podle názvu „15W Ultraviolet 365nm UV LED Flashlight Blacklight Light Urine Inspection Torch“, ale ne všechny mají správnou vlnovou délku a filtr).
Obecně je velká baterka na minerály lepší, a to nejen trojnásobným výkonem, ale i mírně příznivějším spektrem UV záření. Na domácí prohlížení malá baterka stačí, ale v případě, že budete chtít hledat UV aktivní minerály v terénu, tak rozhodně doporučuji tu větší.
==================================================================================
==================================================================================
Nabízené zdroje krátkovlnného UVC záření – vlastní výroba:
! výprodej za nákupní cenu materiálu (ke dni 24. 8. 2024 posledních 6 kusů):
UV-LED lampa 257 nm / 5W
Parametry:
Vstupní napětí: 8,5 – 48 V stejnosměrného napětí, optimalizováno pro vstup 12 V,
kladný pól vyznačen (+)
Výstupní napětí a proud měniče: seřízen na 32 V a 0,15A stejnosměrného napětí a proudu
Zdroj UV záření: 5x LED dioda UVC 3838 250nm 5-7V 150mA with16 mm Copper PCB
UV filtr: ZWB3-UG5 – U330 (HOYA), ekvivalent UG5
Měnič:250 W 10A Step-up boostConvertermitStrombegrenzerfürArduino DIY PowerLEDs
Výstupní charakteristika UV záření:
Upozornění:
UV filtr je z křemenného, tedy velmi křehkého skla. Chraňte lampu před nárazy, na sklo nic nepokládejte. Pokud je sklo zahřáto při provozu, hrozí prasknutí při dopadu kapky vody (např. za deště v terénu.
SLEVA 42 % Cena: 3.500 Kč (původně 6.000 Kč)
Doprodej zásob, nové již nebudu vyrábět.
Podrobný popis konstrukce UV lampy najdete zde:
https://www.mallorn.cz/news/vyroba-5w-kratkovlnne-ledkove-uv-lampy-na-mineraly/
==================================================================================
Příslušenství:
Šachta pro šest klasických monočlánkových akumulátorů se sériovo-paralelním zapojením, tedy s výstupem 12 V (DIY 6x 18650 BatteryStorage Case Box USB 12 V), s konektorem, cena 700 Kč.
Monočlánkové akumulátory Panasonic 18650 Li-IonenAkku NCR18650B | 3,7V 3400mAh, 6 kusů, cena 6x150 Kč,
tj. 900 Kč.
Propojovací kabel (rovná šňůra, či šňůra kroucená – telefonní) s konektory, cena 200 Kč.
Cena komplet lampa + příslušenství 7.800 Kč.
Další možné příslušenství:
Nabíječka LiitoKala Lii-500 (na 4 malé, či dva velké akumulátory), 3 režimy nabíjení (nabití /
vybití – nabití / vybití – nabití – vybití – nabití) samostatně nastavitelné pro každý akumulátor,
cena 1.000 Kč.
==================================================================================
Ochranné brýle pro práci s UV (germicidním) zářením
Cena: 500 Kč
Ochranné pracovní brýle, zejména pro práci s UV-C (germicidním) zářením. Doporučujeme zejména jako ochranu s tímto, krátkovlnným zářením, i když chrání výborně i proti UV-B a UV-A záření. Ve druhém obrázku je graf nakolik brýle srazí toto záření. Testováno 5W UV-A/B/C zdroji na ČVUT (zdroj, v přímém světle - 5 cm - brýle - 3 cm - čidlo měřícího přístroje). Parametry jsou tedy výborné i pro takto přímé záření. Výhodou jsou čiré zorníky, které nezkreslují barvu luminiscence minerálů.
Doporučujeme zejména jako příslušenství k námi nabízených UV-C zdrojům.
Samolepky – pozor, radioaktivita:
Samolepka "pozor radioaktivita" k nalepování na minerály, průměr 7 milimetrů, laminovaná, 50 ks. Vhodná k označování vzorků uraninitu (smolince), ale i jiných radioaktivních minerálů. Cena 1,- Kč / ks.
Samolepicí štítek "pozor radioaktivita" rozměr 25,4x25,4 mm, 66 kusů na archu. Vhodná k označování vzorků uraninitu (smolince), ale i jiných radioaktivních minerálů na krabičky, šuplíky, skříně a vitríny. Cena 66 Kč / arch.
Bezpečnostní upozornění:
Ochrana proti úrazu elektrickým proudem.
- UV lampa je elektrické zařízení, pracující se síťovým napětím 220 V.
- Používejte výhradně originální a nepoškozené síťové šňůry.
- Nejprve zapojujte síťovou šňůru do lampy a teprve poté ke zdroji síťového proudu (do zásuvky).
- Lampa je z vodivého materiálu, proto je tělo lampy uzemněno. Nepřipojujte jí proto na zdroj napětí, který nemá zemnící vodič. Pokud s lampou pracujete v terénu napájením z baterie přes měnič napětí, používejte vždy izolační gumové rukavice (např. pogumované zahradnické).
- Při výměně výbojky v lampě zajistěte výbojku drátkem k patici, aby nedošlo k její uvolnění. Při zavírání těla po výměně výbojky dbejte, aby všechny vodiče byly zasunuty pod zrcadlem výbojky a žádný se jí nedotýkal, a zejména, aby nedošlo ke skřípnutí vodiče mezi tělo a víko pouzdra.
==================================================================================
Bezpečnostní upozornění:
Ochrana před pronikavým UV zářením.
UV záření je všeobecně škodlivé. To dlouhovlnné proniká atmosférou a je příčinou opálení pokožky. Proti spálení na sluníčku se používají ochranné krémy, tmavé brýle s UV filtrem a podobně. V případě slunečního světla krátkovlnné UV záření z naprosté většiny odfiltruje atmosféra a na zemi v podstatě nedopadá.
Krátkovlnné záření, se kterým pracuje například tato lampa je oproti dlouhovlnnému daleko agresivnější. Zdrojem krátkovlnného záření v lampě jsou UV-C LED diody o stejné vlnové délce jako se používá např. k dezinfekci prostor například na kožních a venerologických odděleních atp., protože krátkovlnné UV záření ničí bakterie i viry. Již z toho je zřejmé, že ani pro lidský organismus není zdravé.
Podstatnou vlastností krátkovlnného záření je navíc jeho vysoká odrazivost. Od bílého papíru je skoro stoprocentní. Proto:
- UV lampu nechávejte zapnutou co nejkratší dobu, kdy skutečně vzorky prohlížíte.
- Nikdy se nedívejte přímo do zdroje UV záření.
- Při práci vždy používejte skleněné brýle (v podstatě jakékoli – dioptrické atp.), i obyčejné sklo (bez UV filtru) z většiny odfiltruje UV-C záření. Plasty většinou UV záření propouštějí.
- Mějte zakrytou pokožku, abyste jí zbytečně nevystavovali UV záření (i odraženému), tedy dlouhé rukávy, pracovní rukavice, při práci v terénu dlouhé kalhoty, ponožky v sandálech atp.
- Lze použít i ochranné UV krémy na opalování, ale jejich účinek je proti krátkovlnnému záření nižší než proti dlouhovlnnému, slunečnímu.
O bezpečnosti práce s UV zářením si můžete více přečíst zde:
https://www.bozpinfo.cz/uv-zareni
Zajímavé odkazy na informace o UV luminiscenci minerálů:
Tajemný svět UV minerálů, přednáška mineralogické sekce Společnosti Národního muzea v Praze – video: https://www.youtube.com/watch?v=gyTSCJqsrpM&ab_channel=Spole%C4%8DnostN%C3%A1rodn%C3%ADhomuzea
https://www.mineraly-prodej.cz/clanek/sbirani-uv-mineralu.html
https://www.mineraly-prodej.cz/_obchody/mineraly-prodej.shop5.cz/soubory/ke-stazeni/uv-mineraly.pdf
https://www.mineralshop.cz/1110-uv-mineraly.html
https://ceskemineraly.cz/mineraly-pod-uv/
Dostáváme dotazy, zda ten, který minerál bude – či nebude pod jakým UV zářením svítit a dotazy k vyhledávání minerálů UV světlem přímo na lokalitách.
Obecně k luminiscenci minerálů:
Luminiscenci působí zpravidla stopovými prvky v určitém minerálu. Množství a druh těchto stopových prvků určuje jak intenzitu, tak ale i barvu luminiscence. U drtivé většiny luminiscenčních minerálů nikdo nikdy nezkoumal, který prvek či sloučenina luminiscenci působí. Já našel pouze jedinou zmínku, že bylo zjištěno, že oranžovo-červenou luminiscenci příbramských kalcitů způsobují nepatrné stopy olova. Zjistit, co v kameni vyvolává luminiscenci je velmi obtížné, není to možné běžnou chemickou analýzou. Ta jistě zjistí, jaké tam jsou stopové prvky, ale již neodpoví na otázku, který, nebo kombinace kterých z nich luminiscenci právě vyvolává. Proto také není barva luminiscence většinou znakem, kterým lze minerál určit. Například právě kalcity mohou mít luminiscenci nejen oranžovo-červenou, ale i bílou, krémovou, žlutou, zelenou, nebo modrou. Většina kalcitů nemá luminiscenci žádnou. Také není snadné říct, v jakém spektru UV záření bude mít minerál luminiscenci. Obecně platí, že čím krátkovlnnější zdroj použijete, tím více a intenzivněji budou minerály svítit. Pod UVC jich tedy bude svítit více než pod UVB či UVA. Tak například, opět kalcit z Příbramska: Kalcity z odvalu šachty č. 16 svítí výrazně červenooranžově v UVC, daleko méně a spíše višňově červeně v UVA. Kalcity z Vrančic – Alexandra, pár kilometrů vedle, svítí intenzivně v UVC i UVA stejně, červenooranžově, ale kalcity z Vrančic – Čechytky, která je od Alexandra vzdušnou čarou tak 80 metrů pod UVA nesvítí vůbec, pod UVC svítí krásně, intenzivně višňově červeně jak uhlíky. Podle obsahu stopových prvků mohou mít odlišnou luminiscenci jak co do barvy, tak co do intenzity i kameny ze stejné lokality. Například některé kalcity z lomu Veľké Dravce na Slovensku nemají žádnou luminiscenci, jiné mají krémově bílou luminiscenci, ale narazil jsem na vzorek s luminiscencí zelenou. Některé minerály mají dokonce jednubarvu luminiscence pod UVA a jinou pod UVB či UVC. Z minerálů, které zpravidla nemají luminiscenci pod UVA lze jmenovat scheelit s výraznou modrobílou luminiscencí v UVC (i když některé scheelity, např. z Cínovce mají lehce nažloutlou luminiscenci i pod UVA). Naopak, většina fluoritů má luminiscenci pod UVA, nikoli však pod UVC. Pod UVA má taky intenzivní fluorescenci rubín, který pod UVC většinou nesvítí vůbec.
Hledání UV aktivních minerálů v terénu (v noci):
U některých, tedy těch, co svítí intenzivně, je noční hledání zážitek, některé se za dne, bez UV světla dokonce hledají velmi špatně, či se nedají najít (odlišit) vůbec. Například UV aktivní kalcit na Příbramsku samozřejmě ve dne nerozeznáte od obyčejného, který nesvítí. Stejně tak povlaky uranospinitu a ťujamunitu na Příbramsku jsou tak tenké a nezřetelné, že bez UV světla je za dne v podstatě nejde odlišit od povlaků např. oxidů železa (i když tyto minerály svítí tak intenzivně zeleně, že je s UVA baterkou najdete i za dne). Podobně u scheelitu. Pokud půjde o krystaly či velká zrna a „máte na ně oko“, jistě je můžete sbírat i ve dne. Ale v noci, s UVC zdrojem na lokalitě na vás svítí modrobíle už na několik metrů i drobná zrnka. Minerály se slabou luminiscencí však v noci s UV zdroji moc sbírat nejdou, musela by být úplná tma (zataženo, bezměsíčná noc) a lampu byste museli mít blízko, aby bylo možné tyto minerály najít. Nepříjemná bývá při tom jednak „biologie“, řada plísní, lišejníků a mechů velmi intenzivně svítí všemi barvami a také časté různé odpady, papírky, kousky tkanin či plastů se na řadě lokalit míchají pestrými barvami mezi hledané kameny.
Pozor na výběr vhodných UV zdrojů:
Samozřejmě lze sehnat množství různých UV zdrojů, nejen ty, které nabízíme mi. Ne všechny však jsou vhodné na minerály. Prvním předpokladem je, aby UV zdroj měl křemenný UV filtr. Jsou speciální křemenné filtry na UVA, UVB a UVC záření, které nepropustí viditelné světlo (resp. jej omezí na minimum). Zejména v oblasti UVA a UVB nikdy nepořizujte zdroj světla bez takového filtru. U UVC záleží na tom, co je zdrojem záření. Pokud je to výbojka, tak je opět UVC křemenný filtr nezbytný. Pokud to jsou UVC LED diody, tak není filtr úplně nutný. Sice bude bez UV filtru více viditelného světla, ale i samotný filtr „sežere“ něco i z UV záření, takže s filtrem sice bude minimum světla viditelného, ale i o něco méně toho UVC záření. Takže UVC diody lze použít bez filtru, i když to s filtrem je samozřejmě lepší. U UVA zdrojů pozor na vlnovou délku, neměla by být nižší než cca 360 nm, jinak toho moc neuvidíte. Nižší hodnoty mívají například UV zdroje ke kontrole bankovek, filatelistické UV zdroje, „černé“ výbojky pro reklamní průmysl, diskotéky atp. Takové jsou pro mineralogii nepoužitelné, skoro nic pod nimi nesvítí. Také pozor na různé baterky a UV zdroje u kterých „myslitelé“ (zpravidla z Číny) použili normální, obyčejné sklo na zakrytí reflektoru. Běžné sklo totiž většinu UV světla pohltí, takže jsou k ničemu. Resp. můžete sklo odstranit, pak to bude o něco lepší … :-). Některé tyto baterky mají kryt plastový, tam to chce vyzkoušet, některé plasty UV světlo pohlcují, jiné nikoli. UV zdroje které nabízíme mi jsou vyzkoušené, všechny vybavené křemennými UVA / UVC filtry a na ČVUT jsme si nechali změřit spektrum.
Kontakt
Chelčického 12
Praha 3
13000
+420723589170
(předseda spolku)
datová schránka: uyzidq5
bankovní spojení:
FIO banka, č. ú: 2900654690/2010
IBAN: CZ6120100000002900654690
mallorn@mallorn.cz