Slovensko a Maďarsko
27.7.-4.8.2024
Slovensko a Maďarsko
Účast: 9 osob
Sobota 27.7.2024
Srazem a první lokalitou kterou jsme navštívili byl starý lůmek Bádice – Podhorany, kde se nachází lazulit. Je tam hezký altánek, podle množství plechovek, lahví a dalších večerních pozůstatků, zjevně oblíbené místo místní mládeže. Bohužel žádné čerstvé práce s náznaky hledané mineralizace, pouze pár drobků s povlaky lazulitu. Jeli jsme proto dál, na lokalitu Veľký Ďur. Místní naleziště dřevitých opálů je v délce cca 50 metrů silně překopané a zarostlé křovinami, ale vysloveně nějaká nová práce také nebyla patrná. Chvíli jsme zkusmo vrtali do skály, ale nálezy nestály za mnoho, tak jsme se spokojili s překopáváním stařin a paběrkováním.
lůmek Bádice – Podhorany
lazulit, Bádice - Podhorany, foto K.L.
výkopy Veľký Ďur, Rohožnica
dřevitý opál 6×4 cm, Veľký Ďur
dřevitý opál 11×8 cm, Veľký Ďur
Neděle 28.7.2024
První nedělní zastávkou byla návštěva lomu Šiatorská Bukovinka. Lomu byla bohužel před dalším rozšířením nařízena nová EIA, takže se v něm skoro rok nepracuje. Forota kamení zpracována, nadrcena a odvezena, nálezy velmi sporadické. Pokračovali jsme na Hajnáčku, resp. starý lom nad Gemerským Jabloncem. Nadrtili jsme tam fůru kamení na štěrk a výsledkem byl jeden mikro „možná safír“. Další byl na řadě lom Veľké Dravce. Tam jsme naopak slavili úspěch, tentokrát bylo dutin s kuličkovým kalcitem spousta. Jen ten čedič je tam fakt tvrdej a balvany s dutinami většinou celkem velké. Tak jsme si mákli.
lom Šiatorská Bukovinka
skolecit 10×6 cm, Šiatorská Bukovinka
laumontit, Šiatorská Bukovinka, foto V.B.
laumontit, Šiatorská Bukovinka, foto V.B.
Hajnáčka, Gemerský Jablonec, foto L.K.
Hajnáčka, Gemerský Jablonec - tak kde je ten safír
lom Veľké Dravce
kalcit, Veľké Dravce, foto V.B.
kalcit, Veľké Dravce, foto V.B.
kalcit, Veľké Dravce, foto V.B.
kalcit, Veľké Dravce, foto V.B.
kalcit, Veľké Dravce, foto R.B.
kalcit 11×5 cm, Veľké Dravce
kalcit 16×7,5 cm, Veľké Dravce
Pondělí 29.7.2024
Po přejezdu do Maďarska jsme se nejprve zastavili na odpočívce u Gyöngyössolymos, kde je u odbočky k ryolitovému lomu výchoz se žlutohnědým jaspisem. Bohužel ho tam není (nebylo) mnoho a je poměrně vysoko ve skalce, špatně dostupný. Pokračovali jsme dále na jednu zatím nezveřejněnou lokalito u Gyöngyöstarjánu. S trochou práce se tam dají získat krásné jaspisy a kuličkové (ledvinité) namodralé chalcedony. Našel jsem i jeden vzorek s kalcity, s velmi pěknou luminiscencí. K večeru jsme se přesunuli na naší oblíbenou lokalitu hyalitů a dalších opálů u Megyaszó – Legyesbény, kde jsme si dali noční hledání s UV lampami, neboť místní hyalit má výrazně zelenou luminiscenci.
jaspis 12×5 cm, Gyöngyössolymos
jaspis - achát 9×8 cm, Gyöngyöstarján
jaspis - achát 9×5 cm, Gyöngyöstarján
jaspis - achát 9×6 cm, Gyöngyöstarján
chalcedon, kalcit 13×8,5 cm, Gyöngyöstarján
chalcedon, kalcit 13×8,5 cm, Gyöngyöstarján v UVB
chalcedon, achát 10×5 cm, Gyöngyöstarján
chalcedon, achát 10×5 cm, UVC, Gyöngyöstarján
chalcedon, achát 10×5 cm, Gyöngyöstarján
chalcedon, achát 10×5 cm, Gyöngyöstarján, v UVC
chalcedon, ,Gyöngyöstarján, foto L.K.
chalcedon, kalcit, Gyöngyöstarján, foto M.S.
chalcedon, Gyöngyöstarján, foto R.B.
chalcedon, Gyöngyöstarján, foto V.B.
Úterý 30.7.2024
Ráno jsme pokračovali na lokalitě Megyaszó – Legyesbény, za denního světla jsme hledali hlavně ohnivé a drahé opály. Další lokalitou v pořadí byla Oláslizska a její obsidiány ve vinici. Tentokrát se mi podařilo najít hned šest „mahagonových“ opálů, čtyři z nich šly do sbírky. Následně jsme popojeli kousek na Tolcsvu a ve stráních vinice tentokrát sbírali hlavně místní obsidiány – marekanity, i když i pár pěkných jaspisů se našlo. Roman s Vojtou šli na prospekci protějšího svahu a zjistili, že i tam je v podstatě totožná mineralizace. Na přespání jsme se přesunuli na naše oblíbené místo u Erdöhorváti, ale žíla zeleného – nontronitového opálu je již vytěžena a okolní haldičky natolik přebrané, že jsme tam ani moc nesbírali.
rozrytá a zarostlá lokalita Megyaszó – Legyesbény
hyalit, Megyaszó - Legyesbény, foto T.K.
hyalit 7×5 cm, Megyaszó - Legyesbény
hyalit 7×5 cm, Megyaszó - Legyesbény v UVC
drahý opál, Megyaszó - Legyesbény, foto V.B.
vinice Oláslizska, lokalita obsidiánů, foto V.B.
mahagonový obsidián, Oláslizska, foto V.B.
mahagonový obsidián, Oláslizska, foto V.B.
obsidiány, Olászliszka
obsidián 7×5 cm, Oláslizska
mahagonový obsidián, největší 4×3 cm, Oláslizska
lokalita obsidiánů a jaspisů - vinice Tolcsva, foto T.K.
jaspis 7,5×3,5 cm, Tolcsva
obsidián - marekanit, Tolcsva
Středa 31.7.2024
Po několika fakt parných dnech jsme si dali odpočinkovku na termálním koupališti Sárospatak a přejeli zpět na Slovensko. První lokalitou Slovenska byly Viničky. Nejprve jsme místní obsidiány (také jsou to marekanity, ale více omleté) hledali ve spodní části, kde byl jen sem tam nějaký kousek. Jeden místňák nám poradil, kam jít a tam byli žně. Zem se obsidiány jen hemžila. Samozřejmě většinou jen drobné kousky pod centimetr, ale i tak se dalo nasbírat dost větších kousků. Druhou lokalitou byl Sirník, stará pískovna za skládkou TKO. Pískové stěny jsou plné děr s hnízdy vlhy pestré a uprostřed je taková hlinitá homole ve které se nachází žlutohnědé jaspisy. Něco málo jsme našli, ale na nějaké větší výkopy bylo moc horko. Ze Sirníku jsme zajeli do Slanského Nového Města za místním sběratelem Ondrejem (https://moje-achaty.webnode.sk/) u kterého si každý koupil pár pěkných vzorků.
lokalita obsidiánů Viničky, foto L.K.
obsidiány, největší cca 1,5 cm, Viničky, foto V.B.
větší obsidiány, Viničky, foto V.B.
obsidiány - úlovek, Viničky, foto V.B.
obsidián - marekanit, Viničky
obsidián - marekanit, největší 3,5 cm, Viničky
Sirník - lokalita opálů a jaspisů
Sirník - kromě opálů a jaspisů jsou zde také vlhy pestré
opál 10×4 cm (od místního sběratele), Sirník
Čtvrtek 1.8.2024
Na všeobecný požadavek jsme trochu změnili plán a vyjeli na Dubník – Šimonku, známé naleziště a stařiny po těžbě drahého opálu. Lokalita je stále dokola překopávaná, těžko odhadnout kde hrábnout, aby to nebylo již třetí či čtvrté přebírání. Je to tam velmi o náhodě. Pár vzorků mléčného opálu a drobnější náznaky drahého opálu jsme našli.
Dubník - Šimonka
Dubník - Šimonka, výkopy kam se podíváš, foto R.B.
mléčný a trochu drahý opál, výřez 4×2 cm, Dubník - Šimonka
Pátek 2.8.2024
Ráno jsme vyrazili do lomu Maglovec u Vyšné Šebastové. Šéf lomu nás nejprve z bezpečnostních důvodů poslal na nejvyšší patro, kde však nebylo vůbec nic. Poté nám povolil kouknout i na předposlední nejnižší patro, kde jsme nějaké vzorky chabazitu našli. Bez aku vrtačky a trhacích klínů bychom ale moc nepochodili. Každopádně oproti loňské návštěvě to byla bída. Pokračovali jsme do lomu Demjata. Podle informací z internetu má jít o „občas těžený“ místní lůmek, tak jsme dopředu ani nevybavovali povolení. Poptávka po kamení je ale i na Slovensku zřejmě velká, z lomu jezdil jeden náklaďák za druhým a jáma byla docela velká. Paní na vážnici zavolala šéfovi a povolení jsme dostali. Chtěli jsme najít zdejší křemeny – marmarošské diamanty, ale po těch jsme nenašli ani stopu. Odvezli jsme si jen pár vzorků kalcitu. Poslední lokalitu, bývalý azbestový lom Tielatku u Dobšiné jsme absolvovali již v dešti. Přesto jsme našli nějaký ten démantoid, azbest, antigorit, žilný ametyst a drobné vzorky falkondoitu.
lom Maglovec u Vyšné Šebastové
Maglovec u Vyšné Šebastové, jdeme na to s mechanizací
Maglovec u Vyšné Šebastové, dělení vzorků
chabazit, Maglovec, foto V.B.
chabazit 16×11 cm, Maglovec
lom Demjata, foto R.B.
kalcit 7×4 cm, Demjata
bývalý azbestový lom Dobšiná - Tielatko, místo kde se nachází acháty a ametysty
bývalý azbestový lom Dobšiná - Tielatko, místo kde se nachází falkondoit
antigorit, Dobšiná - Tielatko
antigorit 8×7 cm, Dobšiná - Tielatko
azbest 8×7 cm, Dobšiná - Tielatko
falkondoit, Dobšiná – Tielatko, foto R.B.
Sobota 3.8.2024
Nejprve jsme se zastavili poblíž železniční stanice Dobšiná – Dobšinská ľadová jaskyňa, kde jsou výchozy tzv. „polymiktních“ slepenců. Jde o zajímavý materiál, vápencem jsou zde stmeleny úlomky hornin různých barev, na řezu vypadají jako často používaná umělá betonová dlažba. Další zastávkou byly Kalameny, termální koupaliště a odtud jsme pokračovali do bývalého asfaltového lomu Nezbud. Tam jsem se obzvlášť těšil. Byť není asfalt v zásadě minerálem, jde o poměrně neobvyklou zajímavost. Asfalt na silnice se dnes již vyrábí v podstatě pouze ze zbytků po zpracování ropných produktů, asfaltová ložiska jsou i ve světě poměrně vzácná. V lomu, ve stěně u vstupu do štolky a přímo ve štolce jsme si tedy natěžili vzorků brekciovitého vápence, tmeleného asfaltem. Další nedalekou zastávkou byla Korňa, kde je přirozený ropný vývěr. Těšili jsme se, že do petek nabereme ropy, ale je to taková malá „studánka“, kde je cca 30 cm vody a na ní plave „ropná“ vrstvička s navátou posekanou trávou, listím a jiným bordelem. Nabírat se to moc nedá a úplně příšerně to smrdí. Ani několik umytí rukou nepomohlo, ruce nám po ropě smrděly ještě druhý den. No, nějaký vzorek ropy do sbírky z toho odseparujeme :-).
Dobšiná - Dobšinská ladová jaskyňa, zde jsou výchozy polymiktních slepenců
polymiktní slepenec 18×17 cm, Dobšiná - Dobšinská ladová jaskyňa
termální koupaliště Kalameny
asfaltový lom Nezbud
lom Nezbud, vstup do krátké štoly
Nezbud, štola, foto M.S.
asfalt ve sěně, lom Nezbud
asfalt, Nezbud, foto V.B.
asfalt, nasbírané vzorky, Nezbud
asfalt 8×5 cm, Nezbud
asfalt 4×4 cm, Nezbud
Korňa - ropný pramen
Korňa - ropný pramen, foto M.S.
Korňa, znám křišťálovou studánku ..., foto L.K.
Korňa, odtok ropy, foto L.K.
Neděle 4.8.2024
V poslední den akce jsme se nejprve zastavili v bývalém grafitovém lomu Konstantin u Velkého Vrbna. Zastihli jsme tam poměrně pěknou polohu s grafitovými čočkami, na jiném místě, než jsme objevili před lety. Grafit je pěkný, čistý a lesklý. Poslední zastávkou pak byl lůmek u Bludova, odkud je charakteristický „bludovit“, křemenný matrix s hojnými granáty a epidotem. Bludovit býval dříve zpracováván na ozdobné předměty i šperky a dnes tuto unikátní surovinu těží na kámen a drtí na štěrk. Kromě bludovitu jsme tentokrát sebrali na řez a výbrus i pár zajímavých vzorků ruly s biotitovými oky.
lom Konstantin, Velké Vrbno, poloha grafitu
Konstantin, Velké Vrbno, nasbíraný grafit
grafit, Konstantin, Velké Vrbno
grafit 8×3 cm, Konstantin - Velké Vrbno
Bludov - lůmek, foto R.B.
bludovit, Bludov
bludovit 10×6 cm, Bludov
rula 9×5,5 cm, Bludov
šťastný sběratel po příjezdu domů, foto M.S.
Publikované fotografie © spolek Mallorn
Kontakt
Chelčického 12
Praha 3
13000
+420723589170
(předseda spolku)
datová schránka: uyzidq5
bankovní spojení:
FIO banka, č. ú: 2900654690/2010
IBAN: CZ6120100000002900654690
mallorn@mallorn.cz