Písecko
22. - 23.6.2024
Účast: 4 osoby
První lokalita zcela zklamala. Malý starý lůmek v lese nalevo od těženého lomu Horní Novosedly je hustě zarostlý, místy bažinatý, a hlavně nikde není patrná žádná mineralogická aktivita. Zkusmo jsme rozhrábli jednu haldičku, ale nenašli jsme ani náznak slibnějšího pegmatitu, natož nějakých konkrétních očekávaných minerálů. Luděk nás pak vzal k jinému lesnímu lůmku u Horních Novosedel, kde byly přece jen patrné výkopové práce mineralogů a sem tam se po povrchu válel nějaký ten růženín. Provedli jsme dvě pokusné sondy, v první jsme neměli úspěch, druhá vydala nějaký ten růženín, ale bohužel nepříliš kvalitní, většina kusů měla kouřový nádech do záhnědy, takže na růženín nic moc kvalita. Pokračovali jsme na klasické lokality okolo chaty V Živci, jako první jsme mrkli na celkem málo známý lůmek U Obrázku IV. Na rozdíl od ostatních lokalit v okolí jsou zde vápence, resp. mramory, ve kterých se má vyskytovat spinel, diopsid a tremolit. Z uvedených jsme našli pouze ten tremolit. Na lokalitě lom U Obrázku I, tedy hlavní, klasické a známé lokalitě berylu, jeho drahokamových odrůd a spousty dalších minerálů jsme neuspěli. Okolí je značně překopané, zkusili jsme pod lůmkem hrábnout do haldoviny, ale neúspěšně. Vyrazili jsme tedy dále na lůmek U Nového rybníka. I tato lokalita je velmi překopaná, přehrabováním a paběrkováním se dalo najít něco málo růženínu, průměrné kvality. Vrátili jsme se tedy zpět a ověřili polohu lůmku U Obrázku II, kde není patrná žádná výkopová činnost a Luděk drobnou sondou do haldoviny také nic nenašel. Ještě jsme chtěli ověřit polohu lůmku U Obrázku III, ale ten se patrně nachází poblíž vrcholu Jarníku ve smrkovém hustníku a po celém dni jsme již neměli energii se tam prodírat. Na přespání jsme se vrátili k Luďkovu lůmku u Horních Novosedel, kde jsme si vytipovali příjemnou loučku hned vedle lokality. Večer jsme tam ještě trochu hrábli, ale bez valného výsledku.
V neděli jsme vyrazili do lůmku Mlacká křižatka. Je vidět že tam občas někdo hraboší, ale žádná velká práce zde není. Nasbírali jsme poměrně dost zdejších opálů, které jsou trochu podobné těm bohouškovickým, ale v daleko horší kvalitě. Po rozřezání se jen málokterý vyplatí brousit a leštit. Odtud jsme pokračovali do lůmku Údražský obrázek. Jeho široké okolí je značně překopané, ale všude se válí spousta úlomků růženínu, většinou ne moc kvalitního. Přesto se dal nějaký nasbírat. Na růženín to je asi nejperspektivnější lokalita. Poslední lokalitou byla pískovna Čavyně. Zde se mají nacházet zkřemenělá dřeva, v efektních černobílých odstínech a poměrně značných velikostech. Na třídičce jsme však nic neobjevily a sama pískovna je velmi rozsáhlá a na její celkový průzkum by bylo třeba mnoho času. Všude se tam válí zuhelnatělé rozpadavé kusy dřev, ale prokřemenělých jsme nenašli ani úlomek.
Celkově Písecko zklamalo. Růženíny se najít dají, ale kvalita není nic moc, muselo by se někde dost kopnout s náhodným, nejistým výsledkem. Z ostatních pegmatitových minerálů jsme našli pouze úlomky skorylu, jinak vůbec nic nenašel ani Luděk a že ten má na to oko …
Publikované fotografie © spolek Mallorn
Horní Novosedly - starý lůmek
Horní Novosedly - starý lůmek (nic zde není)
Horní Novosedly - Luďkův lůmek
růženín-záhněda, lom Horní Novosedly, 8×7 cm
růženín, řez, 6×4 cm, Horní Novosedly
zarostlý lůmek U obrázku IV (mramory)
lůmek U obrázku IV - tak copak tu máme?
lůmek U obrázku IV, vzorek s tremolitem
tremolit 8×7 cm, U Obrázku IV
lom U obrázku I
lom U obrázku I
lom U Nového rybníka
lom U Nového rybníka
růženín 7×5 cm, lom U Nového rybníka
lůmek U obrázku II
lůmek U obrázku II, Luděk sonduje
lůmek Mlacká křižatka
lůmek Mlacká křižatka, hrabošení
lůmek Mlacká křižatka - a tady jsou
opál, řez 12×7 cm, Mlacká křižatka
lom Údražský obrázek
lom Údražský obrázek
lom Údražský obrázek
pískovna Čavyně
Kontakt
Chelčického 12
Praha 3
13000
+420723589170
(předseda spolku)
datová schránka: uyzidq5
bankovní spojení:
FIO banka, č. ú: 2900654690/2010
IBAN: CZ6120100000002900654690
mallorn@mallorn.cz